Ebedi Gençlik Yolunda...
Yerel Haberler 01.12.2011 12:00
Engellilere Karşı Sağduyumuzu Hiç Kaybetmeyelim!
Her yıl 3 Aralık`ta engelliler için bir gün düzenleniyor dünya çapında. Fakat onların yaşadıklarını tam olarak hissettiğimizi söyleyemiyoruz.
 

Fatih Çelik

Her yıl 3 Aralık’ta engelliler için bir gün düzenleniyor dünya çapında. Fakat onların yaşadıklarını tam olarak hissettiğimizi söyleyemiyoruz. Evet, eskiye nazaran güzel gelişmeler yaşanmakta. Tekerlekli sandalyedeki kardeşlerimiz için mavi kapakların toplanması ve buna gayret eden insanları görmek güzel.

Aslında önceden engelli vatandaşlarımıza yapılan muameleler çok daha kötüydü. Onlar insan kimliğinden mahrum bırakılıyordu. Ne  duygu düşüncelerine değer veriliyor, ne de sadece insan olduğu için sahip olması gereken haklar tanınıyordu. Şimdiki durum ise  eskiye nazaran çok daha iyi durumda. Yapılan çalışmalar yeterli mi dersek cevabımız elbette hayır olacaktır. Engelli vatandaşlarımız  için çevresel düzenlemeler hâlâ çok yetersiz durumdadır. Kapak toplayalım, başka türde çeşitli etkinlikleri de elbette  gerçekleştirelim. Aynı zamanda da sağduyumuzu hiç kaybetmeyelim. Engellilere acınacak gözlerle bakmayalım. Dediğim gibi her  şeyi yapalım. Ama biraz da aklımızı ve vicdanımızı toplayalım.

(Not: Rahmet Vakfı ve Tavşanlı Müftülüğü öncülüğünde Tavşanlı Ticaret Odası ve Beyazay Derneği işbirliğinde görme engellilere yönelik güzel bir çalışma başladı Kütahya’da. Fevziye Hanım Kız Kuran Kursu’nda, görme engellilerin evlerine kapanmamaları, sosyalleşmeleri ve dini anlamda kendilerini daha da geliştirebilmesi için Kuran-ı Kerim çalışması başlatılmıştır.)

 
Adynyz Soyadynyz :
E-Postanyz :
Yorumunuz :
   

Yorumlar

Bu yazyya daha önce yorum yapan olmady. Ylk yorum yapan siz olun...

 
   
Kara kıtayı yalnız bırakmıyorlar
Uluslararası Genç Derneği 34 Genç Gönüllü`yü Gana`ya göndererek uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmayı hedefliyor.
Simav Unutulmasın
Genç Gönüllüler yollarda idi Türkiye`nin hareketli gündeminin içinde unutulmaya yüz tutan Simavlı kardeşlerimizi Genç Gönüllüler gündemine aldı.
 
 
   
   
 
 
 
Genç Gönüllüyüz Biz
Genç Twit
Genç Facebook
 
 
 
Genç Gönüllüler