Ebedi Gençlik Yolunda...
Yerel Haberler 06.09.2011 17:05
Trabzon`da Rüzgar İyi!
Uzun uzadıya düşündük, konuştuk, fikirler attık ortaya. Bir şeyler yapmak gerekiyordu ve ilk önce kendimizden başlamaya karar verdik. Birilerine bir şeyler vermek istiyorsak, dertlerini ümmete, hizmete çekmek istiyorsak, ilk önce kendi derdimizle hemhal olmamız gerekiyordu.
 


Emriye Çelik / Trabzon

Sene Başında Beş Gençle Çıktık Yola!
Sayımız azdı ama yapacaklarımıza dair inancımız çoktu. Trabzon’da beş gönüllü hanım... Neler yapabilir, derdimizi kimlere duyurabilir, kimleri derdimizle dertlendirebiliriz diye uzun uzadıya düşündük, konuştuk, fikirler attık ortaya. Bir şeyler yapmak gerekiyordu ve ilk önce kendimizden başlamaya karar verdik. Birilerine bir şeyler vermek istiyorsak, dertlerini ümmete, hizmete çekmek istiyorsak, ilk önce kendi derdimizle hemhal olmamız gerekiyordu. 

İlk Önce Kendimiz Dedik!
Bunun üzerine haftada bir gün buluşmaya karar verdik. Bir arkadaşımızın evinde düzenli olarak bütün yıl buluştuk. Tahtamızla, kalemimizle, hafta boyunca araştırdığımız notlarımızla, kitaplarımızla koyulduk işe. Çekilen kuralarla sırasıyla peygamberler tarihini araştırıp, anlattık. Birbirimizin eksiklerini kapatmaya çalışarak Peygamberlerin o güzel, örnek yaşantılarından hayatımıza paylar çıkardık. Bu etkinlik bizi hem araştırmaya, hem daha fazla kitap okumaya, hem de uzun uzun düşünme yoluna iletti. Kendi aramızda yaptığımız bu oturumun ardından yemek yeme, içme, selam verme, oturma ve sohbet adabı gibi adap dersleri aldık.

Şeref Konuğumuz: Efendimiz (s.a.v)
İlerleyen zamanla birlikte Efendimiz`i (s.a.v) konu alan bir program hazırlamaya karar verdik. O`nun (s.a.v) üsve-i hasene hayatını herkese anlatmak, bir sünneti dahi olsa hayatlara yerleştirmek amacımız oldu. Çalışmalar, araştırmalar hızlandı, emekler arttı. Yılın sonunda kalabalık bir katılımla programımız gerçekleşti. İlk önce hane-i saadetten, annelerimizle yaşantısından kıssalarla bir anlatım yapıldı, sevginin sonsuz mucizesine vurgu yapılarak "kördüğüm gibi" denildi. Sonrasında konuşmalar, metinler, şiirler ve ilahiler... Bu program sayesinde kardeşlik pekişti, Genç standımızla tanıtım yapıldı, dert çağrısı gerçekleşti ve Genç Gönüllülerin sayısı arttı elhamdülillah.

Kahvaltımız ve Konuklarımız
Yıl içinde iki kere toplu kahvaltımız oldu. İlk kahvaltımız Mehmet Lütfi Arslan`ın "Kendi Çanakkale`mizi Arayış-1892`de Doğsaydın" adlı konferansından önce gerçekleşti. Sonrasında hep beraber konferansa gidildi. Mehmet Lütfi Arslan`ın o eşsiz üslubuyla Çanakkale dinlenildi. "Nefisle mücadele her yerde, artık bize her yer Çanakkale" sözleri düşüncemizin derinliklerine mıhlandı. İkinci kahvaltımız ise Neslihan Nur Türk`ün Trabzon`a gelmeleriyle oldu. Sade, güzel bir kahvaltı ve Neslihan Nur Türk`ün bizim tarif edemediğimiz, içimize işleyen muhabbetiyle birlikte oldu. Bir salona 80 kişi, 80 genç, 80 dertli gönül sığdırmayı başarabildik.

Genç ve Dertli Gönülleri Bekliyoruz 
Bu yıl yapılacaklar için şimdiden düşünmeye başladık. Yeni dönemde bizimle birlikte faaliyetlerde, yapılacak işlerde bulunmak ister ve bize katılmak isterseniz trabzongenchanimlar@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Emeği geçen, gönül veren herkese teşekkürler.


 

 
Adynyz Soyadynyz :
E-Postanyz :
Yorumunuz :
   

Yorumlar

 
  Kübra Şakar  
06.09.2011 19.07  
     
  beş kişi ile başlamanız çok güzel şu durumda bizden 3 puan önde başlamışsınız biz de niyet ettik gönüllülüğe Edirne'de genç hanımlar şimdilik 2 kişi, inanıyoruz sizden de cesaret alıyoruz bu sayı inşallah 2oo, 2ooo lere ulaşıcak dua ile...
 
 

 
   
Ağrı`ya Kitap Toplama Kampanyası
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesindeki Genç Gönüllüler Kulübü tarafından, ``Ağrı`ya Kitap Toplama`` kampanyası başlatıldı.
Gönüllü Rehberler Aranıyor!
Bölüm Rehberliği Projesinde Gönüllü Rehberler Aranıyor!
 
 
   
   
 
 
 
Genç Gönüllüyüz Biz
Genç Twit
Genç Facebook
 
 
 
Genç Gönüllüler