Ebedi Gençlik Yolunda...
Yerel Haberler 12.11.2011 12:45
Konya Genç Gönüllüleri durmak bilmiyor.
İki yıl süresince devam eden gönüllü toplaşmaları üçüncü senesinde konferanslar ve seminerlerle devam etmektedir
 

 

Zeliha Gül Akın-KONYA

Ebedi gençlik yolunda biz de varız diyen Konya Genç Gönüllüleri durmak bilmiyor.  İki yıl süresince devam eden gönüllü toplaşmaları üçüncü senesinde konferanslar ve seminerlerle devam etmektedir. Her hafta pazar günü   GENÇ OFİS de  gerçekleşen programlarımızın genel içeriği ise şöyle; 

-Mesnevi okumaları,

-Sinema ve belgesel gösterimleri,

-Kısa filmler,

-Kitap analizleri,

-Kurumsal ziyaretler ve

- Üniversiteden hocalarımızın ve alanından ehil büyüklerimizin de katılımı ile devam etmekte. 


Ekim ayında ilk hafta Muammer Erden Hoca’yı –amcayı- misafir ettik. Tam bir derya kendileri. 1934 doğumlu. Bize yaşadığı dönemde (ezanının Türkçe okunup kuran-ı kerimin yasaklandığı)  genç olmayı anlattı.

İlk cümlelerinden biri `hasretini çektiğimiz şeylerden birinin vefa` olduğunu söylemesi idi. Sonra " Yavrularım! Bizim zamanımızda değil kur-an okumak taşımak bile suçtu. Gizli gizli giderdim annem örtüsünün altında taşır, oraya gidince gizlice verirdi. Aman ha ‘vah, tuhh’ demeyin bu devirde öyle demeye yüzümüzde vaktimizde yok" dedi ve ekledi. "Şimdiye kadar bütün talebelerime hep ilerde öğretmen olacak ilim irfan sahibi insanlar olacaksanız her zaman sunu anlatın, bu şuurda anlatın ` Davanın nabzında İslam atacak` ona göre; şimdi size de söylüyorum" dedi. Hazmı ve idraki uzun sürdü :)

 

"Bütün mu`minler birbirine zimmetlidir. Bu şuuru kaybetmezseniz kimse sizi bölüp parçalamaya cesaret edemez. Sokaklar cam kiriği ile dolu adımlarınızı ona göre atin` diye ekledi. Beni o an biraz şaşırtan su cümleyi de söyledi `Menderes iktidar oldu ama muktedir olamadı`

 

29 Ekim günü Numune Hastanesinin çocuk bölümünde çocukları ziyaret ettik. Ellerimizde balonlar, heybelerimizde oyuncaklarla tuttuk yolu. 

Hasta çocukları ziyaret edecek olmanın hassaslığı vardı üzerimizde. Çocuk servislerinin kalabalık oluşuna o kadar alışmışız ki gördüğümüz üç çocuk bizi hem şaşırttı hem sevindirdi. Üç çocuğumuzla güzel

 anlar yaşadık, hediyelerimizi verdik, ailelerinin gönüllerini de alıp şifalar dileyerek ayrıldık.

 

Ekim ayı programımızda son olarak ise şahsiyet tanıtımını yapacak olan  Selçuk Üniversitesi Yar. Doç. Dr Mahmut Akın bizlere Erol Güngör’ü anlattı. Kültürlerin semboller üzerinden gitmesinden, tarihi bugünle yargılamaya, milletten milliyetçiliğe bir çok mesele hakkında müzakere edildi.

 

Kasım ayı programımız ise şöyle;

 

13 Kasım Pazar günü Selçuk Üniversite’si Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet AYKANAT bizlere  ‘yeni anayasa süreci ve gençlerin katılımı’ ile ilgili bir seminer verecek. Aynı zamanda Muhyiddin Şekür’ün su üstüne yazı yazmak kitabı tahlil edilecek. 

 

20 Kasım Pazar günü Ayşe Böhürler’ in hazırladığı farklı coğrafyalarda kadın olmak üzerine olan  ‘Duvarların Arkası’nda belgeseli izlenecek.

27 Kasım Pazar günü şahsiyet tanıtımında Haşim Akın bizlere ‘İmam Rabbani’yi’ anlatacak. Aynı zamanda Nuri Pakdil’in ‘Kalem Kalesi’ kitabı konuşulacak.

Mesnevi derslerimiz ise her hafta mutat bir şekilde devam etmekte. İlk onüç beyit için Hasan Kamil Yılmaz’ın  dinle neyden kitabı ardından ise Abidin paşanın  şerhi ile devam edecektir.

 

Konyada mukim hanım kardeşlerimizi her hafta programlarımızın davetlisidir. Şehir dışından gelen arkadaşlarımız ise keyifle ağırlanır. Bizlere ‘Konya Genç Gönüllüleri’ face adresimizden veya konyagencofis@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. 

Her ayın başında yeni programımızı ilan ediyoruz. Takipte olmanızı tavsiye edilir. 

 

 

 

 
Adynyz Soyadynyz :
E-Postanyz :
Yorumunuz :
   

Yorumlar

Bu yazyya daha önce yorum yapan olmady. Ylk yorum yapan siz olun...

 
   
Ağrı`ya Kitap Toplama Kampanyası
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesindeki Genç Gönüllüler Kulübü tarafından, ``Ağrı`ya Kitap Toplama`` kampanyası başlatıldı.
SAGEM`de yaz kış gönüllü eğitim var
Uluslararası Genç Derneği`nin Üsküdar Selamı Ali Mahallesi`nde yaşayan Roman çocuklarına yönelik genç beyinlerin sosyal hayata aktif katılımı projesi kapsamında oluşturduğu SAGEM`de, 10-15 yaş grubu arası 130 çocuk eğitim görüyor.
 
 
   
   
 
 
 
Genç Gönüllüyüz Biz
Genç Twit
Genç Facebook
 
 
 
Genç Gönüllüler